Utrata jędrności i elastyczności skóry jest naturalnym efektem starzenia się organizmu. Kolagen, który razem z elastyną i kwasem hialuronowym tworzy swoiste rusztowanie skóry, ulega stopniowej degradacji, doprowadzając tym samym do skrócenia, uszkodzenia i fragmentowania się włókien (co roku skóra właściwa traci ok. 1% zawartości kolagenu). Redukcji ulega również tkanka tłuszczowa, powodując uwidocznienie się spadku napięcia skóry. Dodatkowym problemem może być pojawiający się na udach, pośladkach, biodrach czy brzuchu cellulit, który dotyka nawet 90% kobiet powyżej 25. roku życia. Nie dziwi zatem, że medycyna estetyczna kładzie coraz większy nacisk na zabiegi z zakresu dbania o kondycję skóry. Największą popularnością cieszą się obecnie tzw. terapie autologiczne, które wykorzystują naturalne zdolności organizmu do regeneracji.

Jakie są efekty działania multifali?

Fale radiowe są szeroko stosowane w kosmetyce i medycynie estetycznej, przede wszystkim do przeprowadzania zabiegów liftingujących. Większość dostępnych do tej pory urządzeń opierała się na wykorzystywaniu jednej długości fali (mono lub bipolarnej), znacznie ograniczając możliwość ich przenikania w głąb tkanek. Technologia multifali pozwala łączyć ze sobą fale radiowe o różnych częstotliwościach i mocach, co pozwala na jednoczesne działanie na różnych głębokościach skóry. Docierająca do tkanek energia powoduje wzbudzanie jonów, a wytworzone w ten sposób ciepło doprowadza do podgrzania zarówno tkanek powierzchownych, jak i tych położonych głębiej. Multifale działają na tyle wszechstronnie, że stymulują także mikrokrążenie, poprawiają dotlenienie i odżywienie skóry, jak również inicjują tworzenie nowych połączeń naczyniowych.

Najważniejszym efektem działania multifali jest przegrzewanie włókien kolagenowych i pobudzanie fibroblastów do wytwarzania zupełnie nowych. W ten sposób wiązania krzyżowe w kolagenie rozrywają się, natomiast struktura potrójnej helisy ulega rozwinięciu. Nie rozpada się ona jednak całkowicie, a zamiast tego włókna kolagenowe ulegają skróceniu, pogrubieniu i zagęszczeniu – powoduje to zauważalne naciągnięcie skóry. Dodatkowo multifala inicjuje w tkance podskórnej proces selektywnej lipolizy, czyli rozkładu znajdujących się w komórkach tłuszczowych trójglicerydów. Dzięki ich przemianie w glicerol i wolne kwasy tłuszczowe oraz przyspieszeniu metabolizmu produkty mogą zostać z łatwością usunięte z organizmu. Warto też wspomnieć, że z pomocą multifali można nie tylko redukować tkankę tłuszczową, ale i eliminować rozstępy, modelować sylwetkę, wygładzać zmarszczki czy nawet wykonywać zabiegi regeneracji pochwy oraz sromu.

W jaki sposób można wzmocnić efekt działania multifali?

Zagęszczenie kolagenu to jednak nie wszystko, a żeby wzmocnić i utrwalić efekt wywołany przez multifalę, warto uzupełnić zabieg o mikroprzeszczep z użyciem metody Needle shaping. Pozwala ona na ułożenie włókien kolagenu i elastyny w struktury przypominające wrzeciono, by stały się one rusztowaniem dla całej tkanki. Zabieg przeprowadza się za pomocą specjalnej, cienkiej igły (podobnej do tej stosowanej w akupunkturze), przez którą płynie prąd o możliwych do modyfikowania parametrach. Stosowane podczas terapii prądy mieszane powodują lekkie wysuszenie elastycznych włókien skóry właściwej, by mogły one zaczepić się o igłę, a następnie związać ze sobą nawzajem. Needle shaping wywołuje natychmiastowy efekt liftingu bez podawania w głąb skóry jakichkolwiek sztucznych substancji, wykorzystując do naprawy tkanek wyłącznie naturalne zdolności organizmu.