Zadbany, atrakcyjny wygląd ma nie tylko ogromne znaczenie w kontekście samoakceptacji czy poczucia własnej wartości, ale stanowi również kluczowy element komunikacji interpersonalnej i postrzegania nas przez otoczenie. Niezależnie od tego, czy jest to właściwe zachowanie, nasza twarz często jest oceniana w pierwszych sekundach kontaktu z nowo poznanymi ludźmi, a gdy wyglądamy pięknie, automatycznie przypisywane są nam pozytywne cechy charakteru i zostajemy obdarzeni kredytem zaufania, co ma ogromne znaczenie w bezpośredniej pracy z klientami. Oczywiście troska o dobry wygląd wraz z próbami ograniczenia negatywnego wpływu różnych czynników na stan naszej skóry jest procesem złożonym i wymagającym. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna udostępnia coraz skuteczniejsze metody dbania o zdrowie skóry i ingerowania w wygląd z pomocą bezpiecznych, niechirurgicznych zabiegów.

Starzenie się skóry – wieloletni proces wymagający nieustannej kontroli

Starzenie się to naturalne zjawisko wynikające z ograniczenia metabolicznej aktywności komórek, zahamowania zdolności regeneracyjnych organizmu i zwiększającej się podatności na stres oksydacyjny. Ponadto jest procesem genetycznie i biologicznie zaprogramowanym, który u człowieka rozpoczyna się już w wieku 25-30 lat. Najbardziej widoczną miarą starzenia jest stan skóry, uzależniony od wielu czynników wewnętrznych i zewnętrznych, w tym m.in. ekspozycji na promieniowanie UV, działanie wolnych rodników uszkadzających włókna elastyny i kolagenu czy kontakt z toksynami zawartymi w powietrzu. Tego typu bodźce nie tylko utrudniają efektywną regenerację tkanek, ale też przyczyniają się do ich wiotczenia oraz utraty elastyczności. Całkowita, jednorazowa eliminacja wszystkich tych czynników jest praktycznie niemożliwa, ale dla ograniczenia ich wpływu ogromne znaczenie ma codzienna pielęgnacja i systematyczne korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej.

Regularne zabiegi medycyny estetycznej jako klucz do dobrego wyglądu

Nie mamy kontroli ani nad upływającym czasem, ani czynnikami genetycznymi, jednak wciąż możemy opóźnić proces starzenia się poprzez długotrwałą, kompleksową pielęgnację cery. Należy jednak pamiętać, że zabiegi wykonywane dla poprawy wyglądu często wymagają powtarzania. Dlaczego? Przyczyną są fizjologiczne procesy zachodzące w obrębie skóry, takie jak choćby odbudowa połączeń między nerwami a mięśniami po zastosowaniu toksyny botulinowej czy cykliczne złuszczanie się naskórka. Czasami niemożliwe jest także trwałe wyeliminowanie przyczyny problemu, przez co konieczna jest regularna walka z objawami (np. w przypadku pękających naczynek). Jednocześnie należy wykonywać między zabiegami odpowiednio długie przerwy – np. po zastosowaniu peelingu medycznego skóra musi mieć możliwość na odbudowę i odtworzenie naturalnych barier ochronnych. Z tego właśnie powodu działania odpowiedzialne za poprawę kondycji skóry wymagają czasu.